60 χρόνια Α’ Εθνική: Σωτήρης Πέστροβας, πρώτο και ιστορικό καρέ!

Από την πλούσια θεματογραφία του λευκώματος «60 χρόνια Α’ Εθνική», η Super League παρουσίασε τον πρώτο ποδοσφαιριστή, που πέτυχε τέσσερα γκολ σε ένα αγώνα και τη μοναδικότητά του, καθώς είναι πρώτος και τελευταίος αμυντικός που το κατάφερε!

ΣΩΤΗΡΗΣ ΠΕΣΤΡΟΒΑΣ: Πρώτο και ιστορικό καρέ!

Ο Κώστας Νεστορίδης μεταξύ άλλων πέτυχε και το πρώτο χατ τρικ στην ιστορία, ωστόσο το πρώτο καρέ είναι και θα παραμείνει ιστορικό. Στις 6 Μαρτίου 1960 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» η ΑΕ Νίκαιας είναι τυπικά γηπεδούχος με τον Εθνικό. Οι γηπεδούχοι έχουν μείνει πολύ πίσω βαθμολογικά, δεν έχουν νίκη και προέρχονται από βαριές ήττες 5-0 από τον Πανιώνιο και 6-1 από τον Παναθηναϊκό.

Ο Εθνικός έχει ξεκινήσει πολύ άσχημα, αλλά οι τρεις νίκες του στα πέντε τελευταία παιχνίδια είναι ενθαρρυντικές. Οι παίκτες του Ετόρε Τρεβιζάν μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και στο 4ο λεπτό ο Σωτήρης Πέστροβας ανοίγει το σκορ. Ο αμυντικός από τον Ασπρόπυργο βρίσκει τρόπους και προωθείται τακτικά, ανεβαίνοντας στο γήπεδο.

Η ΑΕ Νίκαιας ισοφαρίζει με τον Μπάλκο, αλλά ο Φώτης Γιαννίτσας κάνει το 1-2, που είναι και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Εθνικός είναι καταιγιστικός. Ο Γιαννίτσας κάνει το 1-3 και από εκεί και πέρα ο Εθνικός κυριαρχεί και μέσα σε 12 λεπτά βάζει τέσσερα γκολ. Τρία με τον Πέστροβα και ένα ακόμα με τον Γιαννίτσα!

Τελικό 7-2 με τον Σωτήρη Πέστροβα να γίνεται ο πρώτος ποδοσφαιριστής που έβαλε τέσσερα γκολ σε έναν αγώνα. Ακολούθησαν πολλοί και με τέσσερα και με πέντε, αλλά ο 25χρονος τότε Πέστροβας, θα μείνει στην ιστορία ως ο μοναδικός αμυντικός που κατάφερε κάτι τέτοιο! Άλλωστε στα 115 συνολικά παιχνίδια του με τον Εθνικό στην Α’ Εθνική έβαλε μόλις επτά γκολ συνολικά!