38ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθηνών: Στην 2η θέση ο Μπουρίκας του Μεσσηνιακού!

Με μια μεγάλη επιτυχία για τον Μεσσηνιακό αθλητισμό ολοκληρώθηκε ο 38ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθηνών. Ο Παναγιώτης Μπουρίκας του Μεσσηνιακού τερμάτισε στην 2η θέση τερματίζοντας σε χρόνο 2.22.33.

Ο Μεσσήνιος αθλητής στην 4η συμμετοχή του στον ιδαίτερα απαιτητικό αγώνα έκανε καταπληκτική εμφάνιση και σπουδαίο χρόνο συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 2.41.19.

“Είμαι πολύ χαρούμενος που για πρώτη φορά ανεβαίνω στο βάθρο.Ο κόσμος μου έδωσε ενέργεια ώστε να πετύχω μια καλή επίδοση. Το 2019 είχα κάνε χρόνο 2:41:19 το 2019 και η σημερινή επίδοση μου δίνει δύναμη για τη συνέχεια”, ανέφερε μετά τον τερματισμό του.

Πρώτος με μεγάλο ρεκόρ ήταν ο Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ) που με 2.16.49 έγινε ο γρηγορότερος Έλληνας στην αυθεντική διαδρομή. Kατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής που ανήκε από τους Ολυμπιακούς της Αθήνας (2004) στο Νίκο Πολιά με 2:17:56.

Ο αθλητής του Παναθηναϊκού έκανε ξέφυγε από το πρώτο χιλιόμετρο ακολουθώντας το δικό του ρυθμό. Έτσι συνέχισε μέχρι και το τέλος της διαδρομής για να περάσει τη γραμμή τερματισμού πρώτος και να αφιερώσει τη νίκη στο συναθλητή του, Παναγιώτη Καραΐσκο που έμεινε εκτός λόγω κορονοϊού.

Στο βάθρο ανέβηκε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός) με 2.24.05.

Η Γκλόρια Πιβιλέτζιο ήταν η νικήτρια στο Μαραθώνιο των γυναικών για πρώτη φορά στην καριέρα της. Η αθλήτρια του ΓΣ Γλυφάδας πριν ασχοληθεί σε επίπεδο πρωταθλητισμού με τον μαραθώνιο είχε νιώσει τη μαγεία της συμμετοχής στην αυθεντική διαδρομή, ως απλή δρομέας.

Η αθλήτρια του Γιάννη Περίφανου, αρκετά χρονιά από τότε και έχοντας γράψει ήδη πολλά χιλιόμετρα σε κορυφαίες διοργανώσεις με την εθνική ομάδα τερμάτισε πρώτη στον Αυθεντικό Μαραθώνιο.

Η έμπειρη αθλήτρια πέτυχε 2.41.30 και άφησε στη δεύτερη θέση την Κατερίνα Ασημακοπούλου (ΑΟ Μυκόνου), που τερμάτισε σε 2.48.12 και συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στη σεζόν.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 2.51.32 στο ντεμπούτο της στην απόσταση.