Football League: Κορυφή η Καλαμάτα, μεγάλο «διπλό» η Βέροια (αποτ.-βαθμ.)

Η Καλαμάτα έκανε το «2×2» με το 2-0 επί του Ιάλυσου και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στο πρωτάθλημα της Football League, ενώ την ίδια ώρα, η Βέροια έκανε απόδραση (με 10 παίκτες) από τη Λάρισα με το 2-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πασά και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς.

Ο 29χρονος εξτρέμ μπήκε ως αλλαγή στο 77ο λεπτό και μέσα σε λίγα λεπτά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του. Στο 84’ άνοιξε το σκορ και στο 90’ με σουτ έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο ματς με δεύτερο προσωπικό γκολ. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος, αφού ο Πέντα αντίκρισε κόκκινη στο 52ο λεπτό. Μόλις έναν βαθμό έχει η ομάδα της Μαγνησίας στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Νίκη με 2-1 της Ιεράπετρας επί της Νίκης Βόλου. Ο Χιντζίδης με εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό, ενώ ο Αποστολόπουλος «χτύπησε» στο 58’, ενώ ο Μασκουνιάν με σουτ μείωσε στο 87’ για τους φιλοξενούμενους, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Ωστόσο, δεν άλλαξε μέχρι τέλους. Στους τέσσερις βαθμούς πλέον οι γηπεδούχοι, στους τρεις οι φιλοξενούμενοι.

Αναλυτικά, η 2η αγωνιστική:
Σάββατο 5/10
Καβάλα-Αιγάλεω 0-0
Κυριακή 6/10
ΠΟ Τριγλίας – Ασπρόπυργος 2-0 (56′, 71′ )
Θεσπρωτός – Ιωνικός 0-2 (48′ αυτογκόλ, 65′ Μάναλης)
Διαγόρας Ρόδου – Τρίκαλα 1-2 (57′ Κέρι / 39′ Ριζογιάννης πεν, 79′ Λώττας)
Καλαμάτα – Ιάλυσος 2-0 (47′ Μάκος, 73′ Κουϊρουκίδης)
ΟΦ Ιεράπετρας – Νίκη Βόλου 2-1 (49′ Χιντζίδης, 58′ Αποστολόπουλος / 90′ Μασκουνιάν)
Ολυμπιακός Βόλου – Βέροια 0-2 (84′-90′ Πασάς)